„Melos“ ir „Apartment house“ programa FLOATING

Raseinių šiuolaikinės muzikos festivalyje „unseen notes“ 2024 lietuvių naujosios vokalinės muzikos ansamblis „Melos“ ir šiuolaikinės muzikos ansamblis iš Jungtinės Karalystės „Apartment house“ pristatė naują tarptautinę programą „FLOATING“, kurioje suskambėjo specialiai šiems ansambliams kurtos kompozicijos.

Melos x Apartment house
©Paulius Ramonas ©Kristijonas Dirsė

„Floating“ dviprasmiškas koncerto pavadinimas, simbolizuoja ne tik plūduriavimą, sklendimą, bet ir nepastovumą ar pokytį. Šiai idėjai atskleisti buvo pakviesti trys ryškūs jaunosios kartos kompozitoriai Jack Sheen (UK), Juta Pranulytė (LT-AT), Liepa Vozgirdaitė (LT-DE). Kūrėjus vienijantis faktorius yra dėmesys neiprastoms faktūroms, tembrams, erdviškumui, redukuotos muzikos estetikai.

„Floating“ idėją kompozitoriai gvildeno neįprastos atlikėjų sudėties rėmuose: aštuoni Melų balsai, violončelė, fisharmonija, įvairūs perkusiniai instrumentai/objektai, elektronika.
Taip pat programoje skambėjo praeitais metais Melos kolektyvui sukurta austrų kompozitoriaus Klaus Lang kompozicija „und dennoch mir geschieht“.

Liepa Vozgirdaitė ©Paulius Ramonas
©Kristijonas Dirsė

Liepa Vozgirdaitė (LT-DE) – jaunosios kartos kompozitorė, šiuolaikinės muzikos ansamblio „Artisans“ įkūrėja ir narė. Aktyviai dalyvaujanti ir kurianti lietuvių šiuolaikinės muzikos festivalių, renginių kontekstuose.

Liepa Vozgirdaitė „pioseneczka“ 8 moterų balsai, violončelė, fisharmonija, perkusija, elektronika.

Kūrinio ašis – specifinės garsinės aplinkos kuravimas, naviguojant lėtomis, prislopintomis, tačiau fragmentiškai vystomomis garsinėmis struktūromis. Sąmoningai „ekonomiškas“ instrumentuotės bei lauko įrašų, užfiksuotų pirmąją dieną persikėlus gyventi į Vilnių ir pakėliui praėjus bažnyčią, pasitelkimas… tai tik dainelė.

Jack Sheen ©Paulius Ramonas
©Kristijonas Dirsė

Jack Sheen (UK) – vienas žymiausių britų jaunosios kartos kompozitorių, nusipelnęs dirigentas, savo meninėje veikloje didelį dėmesį skiriantis šiuolaikinei muzikai, kuriantis muziką įvairioms sudėtims, nuo simfoninių žanrų iki performansų ar garso instaliacijų.

Jack Sheen „On“ 8 moterų balsai, violončelė, perkusija, elektronika.

Murmėjimas yra 20-ojo amžiaus kultūrinis fenomenas. Nuo pat vaikystės mane ir mano brolį tėvai bausdavo už murmėjimą ir neaiškiai ištariamus žodžius. Jų nuomone, murmėjimas išryškina žmogaus silpnumą, nepasitikėjimą, nevalingumą. Vaikystėje mes buvome apsupti murmėjimo: tipiškas 90-ųjų metų žmogus tuo metu priebalses tardavo labai nerišliai.

Nuo to laiko „Mumble Rappers“ sukūrė kur kas radikalesnę garsinę kalbą, talpintą tamsiausiuose ‘Soundcloud’ kampeliuose, lyginant su dešimtmečiais naudojamų avangardistų išplėstinėmis vokalinėmis technikomis (Robertas Ashley yra jų pradininkas).

„On“ kompozicijoje murmėjimas atskleidžiamas chorinėje faktūroje. Vokalistės, kūrinio rėmuose esančios ramybės būsenoje, atspindi neraiškios, iki galo nesuformuluotos kalbos kontūrus. Instrumentinėse partijose murmėjimo idėja atskleidžiama krebždesiais, šnarėjimais, išderinta violončelės partija, trūkčiojančiomis partijomis. Šią murmėjimu grįsta muzikinę faktūrą įrėmina griežta kompozicinė struktūra, kuri atsiskleidžia staigiais pokyčiais ir muzikinę tėkmę pertraukiančiomis pauzėmis.

Juta Pranulytė ©Paulius Ramonas
©Kristijonas Dirsė

Juta Pranulytė – lietuvių kompozitorė, šiuo metu gyvenanti ir kurianti Bregence, Austrijoje. Ją domina dokumentinis aspektas muzikoje, ‘story telling’ ir inscenizuotų vokalinių kompozicijų kūryba. Kūryboje Pranulytę domina akustiniai ir psichoakustiniai reiškiniai.

Kompozitorės kūrinių premjeras atliko BBC Škotijos simfoninis orkestras, Nicos filharmonijos orkestras, choras „Les Métaboles“ ir kt., tokiose salėse kaip Deutsche Oper Berlin ir Monpeljė operos teatre. Ji dalyvavo jaunų moterų operos kūrėjų rezidencijoje Académie du Festival d’Aix-en-Provence ir gavo Deutsche Bank stipendiją už Akademie Musiktheater heute. Ji su pagyrimu baigė kompozicijos studijas Graco muzikos ir scenos menų universitete (prof. Franck Bedrossian) ir bakalauro studijas Škotijos karališkojoje konservatorijoje, taip pat lankė kursus Melburno universitete, Vilniaus dailės akademijoje (meno istorija ir teorija). taip pat Elektroninės muzikos ir akustikos institute Grace (kompiuterinė muzika ir garso menas). Kompozitorė dalyvavo vasaros kursuose, tokiuose kaip Voix Nouvelles Royaumont (FR), Darmstadt (DE), Synthetis (PL), Impuls (AT) ir kt.

Anna Maly ©Paulius Ramonas
©Kristijonas Dirsė

Anna Maly (g. 1986 m. Bludence) yra garso menininkė ir akustikos tyrinėtoja Grace. Jos aukštesnio išsilavinimo laipsniai yra kompiuterinės muzikos ir elektrotechnikos bei akustinių signalų apdirbimo srityse leidžia jai intuityviai žaisti įvairiais algoritmais ir programavimo kalba. Jos intensyvus darbas su garso sinteze leidžia atskleisti naujus, nepažintus garsynus. Formuojami dažnių spektrai, aplinkos garsai atskleidžiami naujuose garsiniuose kontekstuose.

Juta Pranulytė „still“ ​​8 moterų balsai, violončelė, fisharmonija, perkusija, elektronika.

„still“ – kūrinio pavadinimas anglų kalboje turi tris reikšmes. Pirmoji atspindi tylą, ramybės būseną arba nutilimo procesą. Antroji – sustabdytą kadrą iš filmo. Trečioji – žyminti tęstinumą be jokio pokyčio. Visas šias reikšmes įvairiais aspektais talpina mano muzikinė kompozicija.

Kūrinys skiriamas Melos kolektyvui. still yra tarsi atsisveikinimas: kompozicija uždaro 8 metų bendro darbo laikotarpį – ansamblio įkūrimą 2016-aisiais, kuratorystę, daugelį leidybos ir kūrybinių projektų.

Kūrinio teksto autorė – poetė Sylvia Plath, eilėraščius išleistus rinktinėje Ariel parašė būdama panašaus amžiaus, kaip šiandien Melos dainininkės. Pasirinktų eilėraščių ištraukos kupinos moteriško jautrumo, pažeidžiamumo, vienišumo, liūdesio ir ypatingo ryšio su gamta, jaučiamo ir daugumos lietuvių širdyse – nesibaigiančios erdvios lygumos ir miškai.

Kompozicijos struktūra grįsta aštuonių Melos dainininkų balsų įrašų – formančių analize. Atlikėjos įrašė 8 balsių seriją, po kurių analizės, kiekvienam įrašui buvo išskirti ryškiausios 8 formantės. Gauti dažniai buvo interpretuojamos vertikaliai – kaip aštuonių garsų mikrotinoninis akordas. Šių aštuongarsių akordų eiliškumas buvo išdėstytas pagal tarpusavio panašumą. Kaip žinoma, dvi pirmosios formantės leidžia atpažinti balses, o visos sekančios formantos formuoja unikalų kiekvieno balso tembrą. Ši aštuonių dainininkių – aštuonių balsių matrica buvo susieta su poetiniu kūrinio tekstu. Kiekviena teksto balsė buvo susieta su konkrečiu akordu iš Melos formančių serijos. Šio proceso metu išryškėjo harmoninės slinktys. Harmoninis kūrinio ritmas taip pat organizuojamas atsižvelgiant į atstumą tarp balsių (tarpusavio panašumo gradacija).

Melos formančių analizė taip pat atspindi ir kompozicija pabrėžia individo balso unikalumą. Tai tarsi priešprieša choro kultūroje nusistovėjusiam siekui, visiems daininkams/-ėms skambėti tarsi vienas/-a.

Atlikėjai:

Naujosios vokalinės muzikos kolektyvas „Melos“ (LT)
Lina Valionienė (S1), Ilona Pliavgo (S2), Viktorija Šedbaraitė (S3), Onutė Aleksiūnaitė (S4), Karolina Macytė (A1), Deimantė Motiejūnaitė (A2), Neringa Kaminskaitė (A3), Beata Rapalavičiūtė (A4).

Šiuolaikinės muzikos ansamblis „Apartment house“ (UK)
Anton Lukoszevieze (violončelė), Simon Limbrick (perkusija), Kerry Yong (fisharmonija, elektronika).

Anna Maly (AT) – elektronika

Dirigentė Karolina Ramonė

Organizatorius – VšĮ Naujosios komunikacijos centras; Raseinių rajono kultūros centras
Projektą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, asociacija LATGA.
Partneriai: Lietuvos kompozitorių sąjunga, LRT Klasika.

Melos ©Paulius Ramonas
©Kristijonas Dirsė
Melos ©Paulius Ramonas
©Kristijonas Dirsė
Anna Maly ©Paulius Ramonas
©Kristijonas Dirsė
Simon Limbrick, Juta Pranulytė ©Paulius Ramonas
©Kristijonas Dirsė
Melos ©Paulius Ramonas
©Kristijonas Dirsė
Kerry Yong ©Paulius Ramonas
©Kristijonas Dirsė
Anton Lukoszevieze ©Paulius Ramonas
©Kristijonas Dirsė

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *